Szófelhő » R » 23. oldal
Idő    Értékelés
Fújj a szél, pengeti a kopasz-ág húrokat, r>Mi meg... csendesen gyászoljuk a holtainkat. r>Tömegsírban már a barát, a sógor… ő is elesett, r>Egyik sem túlélő harcos, haza ő már sosem mehet. r> r>Fekszünk ketten a géppuskaállásban, közben betakar a hó, r>Komámmal vagyok, de már nem beszélgetünk, nincs mit, nincs, halihó! r>Tegnap még énekeltünk, bele a hidegbe, pár magyar nótát, r>Mára már, társak hiányában, csak elkerekítjük a cifrát… r> r>Tömegsíroknál, már a kopjafákat is többszörös lövés érte, r>Ez is jelzi, az elesett hősöknek, katonáinknak, nincs vétke. r>Szemben a túlerő, amivel vesztesen vívták a harcot, r>Vérükkel öntözték, pirossá tették a fagyos hó-síkot. r> r>Fegyvercsörgés, tank-lánctalpnyikorgás, csúszkáló ló pata zaja, r>Élettől éppen elbúcsúzó katonák utolsó sóhaja… r>Közönyösen nézzük ezt a megrázó élményt, biz’ csapong a képzelet, r>Valós a csatazaj, a hideg, ellövik a fagyérzékeny füleket… r> r>Úgy látszik, nekünk a háború bizony a mindennapi élet része, r>Nincs az a kis-tigris, amihez hozzábújva a melege ne kéne. r>Behívót kaptunk és idehoztak a hazát ellentől megvédeni, r>Meg is ígérték, nem tart soká, nyárig, nekünk attól nem kell féleni! r> r>A szél, talán hiszi is, hogy minden jó, ha nekünk játszik vad dallamot, r>És ha eláll, akkor tisztán halljuk az induló harckocsi rohamot… r>A véresre festett, megfagyott síkon, rögtön megfagy a lehelet… r>Sok bajtársunk van, a családjuknak mi visszük haza a lelkeket… r> r>Még nem tudott, hogy fogunk-e még mi itt valaha is énekelni, r>Vagy csak a kegyetlen hideggel fogunk a végsőkig megküzdeni… r>Otthon vár család, a gyerek, tehén, ló, lassan már szántani kellene, r>De előbb haza kéne menni, énekelni… ne csak holtak szelleme… r> r>Vecsés, 2016. augusztus 19. – Kustra Ferenc József r>
Beküldő: versek.eu
Olvasták: 49
Hétköznapi pszichológia… miből nincs menekvés… r> r>(10 szavas duó) r>Rajtam nyom magányom, már unom… r>Elveszett a normális élet, vágyom’. r> r>Biz’ csak egyszerűen egy normális-életre vágyom, r>Ne mocsok legyen házom… r>* r>(leoninus trió) r>Szerethetetlen és igen rossz a sorsom minden lapja, ez nálam ember kínja. r>Itt aztán előre lapozni nem lehet, naponta vannak… lehetetlenséget! r>Az ellenem az ördög, meg sűrjen leszökik a falról… intézkedése máról. r> r>Sokszor hallottam már, hogy „a rosszat jó követi…” ez hazugság és biz' kezdeti… r>Azt is mesélik „jó tett helyébe jót várj…” ez orbitális hazugság… hohó, várj! r> r>Minden ember más, szinte kiismerhetetlen, még a magány is, mi lehetetlen. r>Ötven évig voltam nyomozótiszt, tudom… ez volt általában tapasztalatom. r>Engem hazugságmentes realitásra képeztek ki… mindig így nyomoztam ki… r>* r>(senrjon) r>A magányom, mint egy árny r>Kisért, tudásom meg csak nézett! r>Én csak nyomoztam. r>* r>(halmazrímes) r>Találkoztam rengeteg magányos emberrel, párokkal, r>Turkáltam… de ugyanez volt az érvényben családokkal. r>Mivel magammal hordtam a magányom, a megismerés r>Meg a segítőm volt, igy volt sok-sok kemény felismerés. r>Sokszor láttam, hogy az „álompár” ezt megmutatta szomszédoknak, r>Közben meg este verekszenek, mit hűn őriztek… nagy titoknak… r>Az italosok, mind tagadják ezen tényt, meg belőtt füvezők r>Állnak ellent mindenféle gyanúnak… mert ők a ’rendes’ elsők. r>* r>(3 soros-zárttükrös) r>A magányom rendes volt, hagyta, hogy sok idegenhez alkalmazkodjak, r>De út közben meg, tőlem várta, neki telhetetlen nagyot bókoljak… r>A magányom rendes volt, hagyta, hogy sok idegenhez alkalmazkodjak. r>* r>(HIQ trió) r>És magány, r>Örökre marad? r>Magányság! r> r>Meddig tart r>Élet nem tudni… r>Végleges? r> r>Jól érzi r>Magát… mért’ velem? r>Társ nélkül… r>* r>(3 soros-zárttükrös csokor) r>Azt is mondták, már tél után egyenesen a tavasz jön, r>Sok ujj, illatos virággal megvigasztal majd, kérkedőn… r>Azt is mondták, már tél után egyenesen a tavasz jön. r> r>Az azonban a nagy baj, erről az ujj tavasz nem tud, r>De még elmondom, hogy ahhoz kevés ez, hogy te is tudd… r>Az azonban a nagy baj, erről az ujj tavasz nem tud, r> r>Ez a magány olyan, mint egy mélytengeri búvárruha, r>Rajtam van, nem kérdez, de leszorít... van erre alkalma… r>Ez a magány olyan, mint egy mélytengeri búvárruha. r> r>Azt meg én szoktam volt mindig mondani: r>„Kinek mi van megírva, azt kell élni…” r>Azt meg én szoktam volt mindig mondani. r>* r>(leoninus) r>Az is igaz: „egy szó, mint száz”, igy nem hozom rád végleg… mindazt, ami frász. r>Emberek tartozéka magány, sokak élete egy magány ingovány... r> r>Vecsés, 2025. július 26. –Kustra Ferenc József – írtam, tanulmányként ezen témában. r>
Beküldő: versek.eu
Olvasták: 69
Hegyek ormán nőnek a hazafi virágok, ők ott a világlátók. r>Sok köztük a hófehér, mik messze rikítók, többiek sorba állók… r>Hegyek ormán nőnek a hazafi virágok, ők ott a világlátók. r> r>Magyarország a hegyeinknek is hazája, onnan végtelen a látása, r>Nézi akár, mármint; Dunát vagy fővárosát, igy látja sok forgalmas hídját… r>Magyarország a hegyeinknek is hazája, onnan végtelen a látása. r> r>Vannak a látókörükben különféle rónák, meg azokon gulyák s legelők, r>Fölfelé is tekintenek és mit állandón látnak… repülők folyvást röpködők… r>Vannak a látókörükben különféle rónák, meg azokon gulyák s legelők. r> r>Gellért hegyről láthatják országunk házát, hol képviselik a hazát, r>Büszkén és meleg hegybensővel élvezik… létünk határtalanságát… r>Gellért hegyről láthatják országunk házát, hol képviselik a hazát. r> r>Az idő elszáll, el tova... percek robognak, meg nem állnak soha r>És nem tudni van-e csoda... de ne vesszen el a magyarság soha… r>Az idő elszáll, el tova... percek robognak, meg nem állnak soha. r> r>Vecsés, 2025. július 17. – Kustra Ferenc József- írtam: a hazaszeretetről… 3 soros zárttükrös versformában. Olvasni úgy kell, hogy először, az első és a 2. sort egyben, majd a 2. és 3. sort egyben, így jön ki a vers gondolatisága. r>
Beküldő: versek.eu
Olvasták: 48
M. Laurensr>RÉG ELMÚLTAM...r>r>Bizony, rég elmúltam én már hetven,r>de azóta is,r>csupán a saját hátam áll megettem.r> r>Próbáltam hátat fordítani neki,r>ám azóta isr>hajthatatlan nyakam, ezt nem engedi.r> r>Pedig sokan fordultak már azóta,r>de Én akkor-sem,r>akarok fordítva ülni a lóra.r> r>Van, ki elölnek nevezi a hátult,r>és azóta márr>minden létezőt tagadva elárult.r> r>Hiába próbáltam ezt megérteni,r>mert máig is,r>a tiszta erkölcs, s hitem: nem engedi.r> r>Igy-hát, bár elmúltam én már hetven,r>de ezidáig, r>a saját tükörképem: nem feledtem!r> r> r>( Budatétény 2014 / 2026 )
Beküldő: Lőrincz Miklós
Olvasták: 63
rű, nyálkás köd lóg az erdőben a fákon, r>Botorkálok… tejfehérben, meredek fájón. r>Előttem nagy fa… tán’ nem is látom az erdőt, r>Botorkálok… köd van, honnan merítsek erőt? r> r>Vecsés, 2004. március 22. – Kustra Ferenc József- írtam: önéletrajzi írásként. r>
Beküldő: versek.eu
Olvasták: 49