(3 soros-zárttükrös)
r>Ha szép a búcsú, az maga a dal…
r>Szép búcsú olyan, mint egy örök dal…
r>Ha szép a búcsú, az maga a dal.
r>*
r>(leoninus)
r>Sokatoknak tizennyolc évesen, ez első nagy búcsú lényegében!
r>Itt már elmúlsz fiatalkorúnak lenni, felnőtt korra kell még várni…
r>Az huszonnégy évesen jön el, addigra már egyetemet végzed el.
r>
r>Ez a ballagás, ahol most énekelsz, nem egy művész karc, de kezdődő, hosszú kultúrharc.
r>Az egyetem, ahová elballagsz, maga a szentély és megy veled barátod Elemér.
r>Tán’ nem látsz az öledben lévő virágoktól, énekelve búcsúztok az iskolától.
r>*
r>(Septolet)
r>Ballag a vén diák,
r>Életfirkák,
r>Életindák,
r>Diákok jópofák.
r>
r>Ballagás, végleges elvonulás,
r>Fiatallét siratás,
r>Búcsú-sírás…
r>*
r>(leoninus)
r>Innen elmenni komoly szándék, már választottál, el is döntve, akarnék…
r>Talán utoljára fogjuk a másik vállát, énekeljük búcsúnótát...
r>*
r>(Bokorrímes)
r>Ölnyi virág a szeretetet szimbolizálja,
r>Szintje és a sokféle színe a szimbolika
r>Értésének, a búcsúkultúrája a mába…
r>*
r>Tanárokkal, társakkal
r>Holnaptól el is váltok végleg!
r>Új lét… menjetek.
r>
r>Társasági életet,
r>Immár új társakkal élhettek!
r>Új lét… menjetek.
r>*
r>(Bokorrímes)
r>Még egyszer a dalt énekeljétek, ez már a végső búcsú vége!
r>Hmm… és nem lehet tudni, kinek lesz hosszú, boldog sőt, sikeres léte…
r>
r>Vecsés, 2023. április 27. – Kustra Ferenc József – íródott: alloiostrofikus versformában a középiskolai ballagásról.
r>
Ballag már a vén diák, tudja is már, várják a középiskolák.
r>De még csak tizennégy évesen, ez jó döntés, precíz döntés lészen?
r>Több helyre jelentkezett és oda megy, ahol az iskola jelentkezőt felvehetett!
r>Nem tudni előre, hogy negyven évesen, mi lesz a sorsa, foglalkozása mi lészen…
r>
r>Itt most az osztállyal nagy a búcsúzkodás, körbejárnak mindent, megy a nagy énekmondás.
r>Szülők, rokonok már elhalmozták őket virággal, köszöntés is, szinte sírós szájjal.
r>Ősszel majd az új isiben, lesz más az iskola, a tanárok, a társak és így minden.
r>
r>Az elballagással már egyféle élettel följebb lépnek, nincs helye fellebbezésnek.
r>Ölbe a virág, énekelnek, elől lévő vállát fogják, már elballagni készülnek!
r>
r>Vecsés, 2023. április 21. – Kustra Ferenc József - íródott; leoninusban.
r>
(Anaforás, 3 soros-zárttükrös)
r>Ballagáskon körbejárjuk az iskolát, a termeket,
r>Ballagások során közben újra hallani, éneket...
r>Ballagáskon körbejárjuk az iskolát, a termeket.
r>
r>(LIMERIK)
r>Öregszünk, így sírva nevetünk,
r>Váltástól nyomasztó jókedvünk…
r>Tanárok mosollyal…
r>Sétánk nem sikollyal…
r>Új éltet, harcosan beveszünk.
r>
r>(Senrjon)
r>Van itt rengeteg virág,
r>A jókedvünk bíz’ nem nyomasztó.
r>Élet változó.
r>
r>(Bokorrímes)
r>Tanároktól és haveroktól búcsúzunk,
r>Majdan lehet, hogy kollégiumban lakunk.
r>A virágjaink is elsorvadnak, ez élet rendje,
r>Majd nagysokára lesz nekünk nyugdíjas élet csendje.
r>
r>Vecsés, 2022. május 5. - Kustra Ferenc József – íródott: alloiostrofikus versformában…
r>
Mindenki sorsában van ballagás…
r>
r>Búcsú régi társaktól,
r>Búcsú a tanároktól,
r>Búcsú az iskolától!
r>
r>Eljött megint az idő, legyen ez óvoda,
r>Eljött megint az idő, legyen ez iskola…
r>
r>Lepergett a homokóra, idő eltelt,
r>A tanulóknak meg az agya, úgy megtelt,
r>Lepergett a homokóra, idő eltelt.
r>
r>Naiv kacagás idejének már igy eljött a vége,
r>Az udvaron játszani már nem… felsősökként mivégre?
r>Naiv kacagás idejének már igy eljött a vége.
r>
r>„Ballag már a vén diák” éneklik a már elmenő nebulók,
r>Ezt éneklik a tanárok, régebben még sokan pedellusok!
r>„Ballag már a vén diák” éneklik a már elmenő nebulók.
r>
r>Hiába no, a ballagók azt hiszik, hogy szabadok lesznek,
r>De bizony nem, mert mennek a gimibe, még tanulók lesznek…
r>Lesznek új könyvek, új tanárok, tanulás rabjai lesznek!
r>
r>Itt és most már folyik a ballagás
r>Ami egy életrésztől búcsúzás…
r>„Ballag már a vén diák” éneklik a már elmenő nebulók,
r>Ezt éneklik könnyes szemmel társak, a rokonok és barátok.
r>
r>Lesz -talán- majd öt évente osztálytalálkozó,
r>Lesz tán’ nyugdíjasként éves osztálytalálkozó…
r>Lesz még a barátság... együtt osztálytalálkozó!
r>
r>Vecsés, 2022. március 16. – Kustra Ferenc József - íródott alloiostrofikus versformában.
r>
Nincs mese… elballagunk!
r>
r>(bokorrímes)
r>Itt az idő, kezdjünk neki búcsúnak,
r>Mondjunk nagy köszönetet tanároknak!
r>Véssük eszünkbe még az iskolánkat is,
r>Így, ha majd emlékszünk, nem lesz a kép hamis…
r>
r>(3 soros-zárttükrös duó)
r>Eddigi életem olyan gyorsan elrepült,
r>Közben persze némi jó is asztalra került…
r>Eddigi életem olyan gyorsan elrepült.
r>
r>Érdekes, most mindenki nagyon kedves a másikkal,
r>Jó is így. nem lenne jó a búcsú haramiákkal…
r>Érdekes, most mindenki nagyon kedves a másikkal,
r>
r>(Félrímes)
r>Nem mindig felhőtlen életem az iskolában,
r>De lehet, csak azért, mert jeleskedtem lustaságban.
r>Nem mindig felhőtlen életem az iskolában,
r>De lehet azért, mert jeleskedtem szófogadásban…
r>
r>(Senrjú)
r>Megyünk… elmegyünk,
r>Saját úton haladunk…
r>Hová ballagunk?
r>
r>Vecsés, 2021. május 2. – Kustra Ferenc József – írtam: a ballagásra.
r>

Értékelés 

