Tél van, jár a vastag kabát, sál, kesztyű,
<br>Lovas szánon meg dukál a csengettyű.
<br>Nincsen mínusz, pedig Apa, Anya, lánya
<br>Fagyott árok-vízben folyton korcsolyázna.
<br>
<br>Faluszéli erdőben jön az este, hull a hó,
<br>Életre kél családi, téli kis bújó-kunyhó.
<br>Észrevették, hogy édes, kicsi angyal szállt suhogással.
<br>Kezében óvatosan, védve, fényt tartott, ragyogással.
<br>
<br>Öregek hangján hallani, sok-sok, aki nagyon magányos
<br>Náluk egy gyertya ég, mikor leég, sötétség lesz mi kormos.
<br>
<br>Pedig a szeretet, ami önmaga
<br>Képes az oly' nagy Isteni csodákra,
<br>Lélekmelengető varázslatokra.
<br>
<br>Angyal jött, hogy eloszlassa a karácsonyi sötétet,
<br>Mert ő tudja, hogy oly' sok ember bizony már hitét vesztett.
<br>Talán tömjénfüstben jöhet a megváltás… ég küld szelet.
<br>
<br>A fa alatt érezni a csöndet, mikor fogjuk egymás kezét,
<br>Együtt, halkan elénekeljük a karácsony örök énekét.
<br>Szeretet ünnepe kitölti az egymás kezét fogók szívét.
<br>
<br>Szinte csillog a fenyőfánk, sokféle dísz van rajta,
<br>Mi tettük rá, látszott, ahogy kérte, nagyon akarta…
<br>Most meg ott áll gyönyörködve, az apraja és nagyja.
<br>
<br>Szép ez világ, de bizony, nagyon oda kellene tán' figyelni,
<br>Szeretettel járni-kelni, együtt igazi boldognak lenni…
<br>A tél fekete, még csak jön, bársonyléptekkel, de már közeli.
<br>
<br>Udvaron a fák ágai versenyt deresednek hajammal,
<br>Távolban hófödte hegyek, nincs köd, látszik ez alkalommal…
<br>Odakint már mindent beterített az alkony sötét fátyla,
<br>Későre jár, álmot szétszórja, ránk teríti és a tájra.
<br>
<br>A szobában ég és nagyon világít a négy Adventi gyertya,
<br>Fa alatt vannak az ajándékok, szeretettel, nem hozomra...
<br>Én érzem is ezt a szeretet, mert két kéz van a két markomba.
<br>
<br>Vecsés, 2015. december 10. – Kustra Ferenc József
<br>
Sok-sok ezer csillag-fénynyaláb ringat.
<br>Közben kicsit horkant a szél… pillanat.
<br>
<br>Magam vagyok az érzéseimmel,
<br>De tán’ velem fenyőfa, díszekkel…
<br>Ablakon a Hold is bevilágít,
<br>Benne bízok, ő talán nem ámít!
<br>
<br>Szobában a feldíszített fenyőfánk ragyog,
<br>Kint az este a holdfénnyel némán társalog.
<br>Lélektavacskámon csónakázik a karácsony,
<br>Kint a jég teljesen beállt a csatornarácson.
<br>
<br>Élet beszennyezte jóságom tiszta tavát,
<br>Ismeretlen angyal hallatja égi szavát…
<br>Én meg, küzdöm magamat, egész életen át…
<br>
<br>Karácsony van, az én boldogságom határtalan,
<br>Ha ma véletlenül rossz lennék, az akaratlan…
<br>Kint meg, jó nagy köd van, látom, hogy átláthatatlan…
<br>
<br>Karácsonyunk, mint puha fészekbe, szobába begömbölyödött,
<br>Ez bizony nagy öröm, mert úgy látom én, a fény megkettőződött…
<br>Ma már láttam, kint a foszló pára, a fenyőfákról csöpögött…
<br>
<br>Nincs okom a könnyekre, de térdelve is homályosan látok,
<br>Kreálok majd valamit az életben, amit fánk alatt várok…
<br>És lesz ott majd ajándék szeretet, vigyázva ápolgassátok!
<br>
<br>Ma van a szent karácsony estéje, és hívőn hiszem,
<br>A szeretet mindent legyőz, ezt majd én tovább viszem…
<br>Szemetekben az öröm csillogását, majd őrizem…
<br>
<br>Lehet, hogy talmi árny, ez a csillogás,
<br>De ablakon beszólt egy angyal: nyomás,
<br>Menj ki a kapuba, vendég jött… ki más?
<br>
<br>Vecsés, 2015. december 1. – Kustra Ferenc József
<br>
Gyertyaláng fényében a szobában úszva-kúszva éled a csend,
<br>Majd felcsendül szép ívű karácsonyi énekünk, és az már zeng.
<br>Kint az udvaron, a szavak… majdnem mind belefagyott a hóba,
<br>De bent a meleg szobában élednek, egymás szívéhez szólva!
<br>
<br>Látod-e, hogy egy szent ünnep ez a karácsony?
<br>Havas az egész udvar, a hó a barátom…
<br>Menj éjféli misére, téged is vár templom.
<br>
<br>És egy lehetőség, hogy méltóan ünnepelj!
<br>Adj ajándékot, a szeretettel menetelj…
<br>Ne mulaszd el, hogy esti imához térdepelj.
<br>
<br>Figyeld meg, és fedezd fel, hogy mit rejt bennünk a hit,
<br>És ha másban nem... de a reményben higgy egy kicsit…
<br>Szeretet uralja elmédet, testedet... picit.
<br>
<br>Ha holnap új napon, újabb reggelre ébredsz,
<br>Felkeltél, már nem pihensz, de így visszanézhetsz…
<br>Ha ködben is, utad előtted, még remélhetsz.
<br>
<br>A gyertyák lángja felélesztette-e már bennünk a lángot?
<br>Jó, így helyes, legalább kicsit jobbá tettük a világot!
<br>Ehhez azért kell kérnünk, némi pénzt és pici gazdagságot,
<br>Mert manapság e nélkül nem tehetjük szebbé a világot.
<br>
<br>Tárd ki ajándékaidat, nagy szeretettel,
<br>Mutasd meg, mi rejlik bennük ajándék hittel...
<br>Higgy magadban és másokban mellszélességgel.
<br>
<br>Kérdések nagyon kavarognak a fejemben,
<br>Már a holnapot várom, hogy választ megleljem,
<br>Válaszokat a hajnal, derengő fényében,
<br>Mert hátra megszületnek az élet méhében.
<br>
<br>Kitekintve ablakon, látjuk, öklömnyi pelyhekben hull a hó,
<br>Kristálytiszta minden, ragyog, mint a hófehér gyermektakaró.
<br>Holnap kint hóember is készül, szemekben boldog várakozás…
<br>Míg kész lesz, lesz sok mosoly, messzire hallatszó gyermekkacagás.
<br>
<br>Vecsés, 2014. január 7. - Kustra Ferenc József
<br>
Megint itt van a hideg, fagyos, de és szép karácsony.
<br>Fázik a hóban őzgida és varjúcsapat fákon.
<br>Kint a hóban én is didergek, fázok, hóhullásban ázok,
<br>De nagyon szép, ritka élmény, lelkembe béke beszivárog.
<br>
<br>Jézuskának hozzánk eljönni, bízzunk, hogy van is kedve,
<br>Együtt ünnepelhet velünk, boldogan leheveredve.
<br>Megyek haza és megpihenek a család szeretetében,
<br>Együtt töltjük az estét, ajándékozunk, boldog békében.
<br>
<br>Hó a talpunk alatt, kint az udvaron, vidáman ropog,
<br>A dér meg az ablakunkon halkan neszezve, bekopog.
<br>Boldog így az ember, boldog a család, élmény együtt lenni.
<br>Fák alatt sok egymásra rakott ajándék, jó lesz felvenni.
<br>
<br>Én csak állok a díszített karácsonyfánk alatt, csak nézek,
<br>Szólok a többieknek, nézzétek, hogy csillognak a fények!
<br>Mindannyian erre vártunk egész évben,
<br>S most megjött… a karácsony fénye békében.
<br>
<br>Vecsés, 2012. december 14. – Kustra Ferenc József
<br>
Mögöttem a múlás történései állják a sorfalat,
<br>Megint itt van a jó karácsony, biztos lesz otthon jó falat…
<br>Ha már ismét karácsony, akkor ismét számadás,
<br>Bár a legfontosabb, hogy meglegyen a jóllakás…
<br>
<br>Őrzőm és virággal szóróm be a múltam útját,
<br>Mindig volt mit ennem, őrizve test egyensúlyát.
<br>Ablakon kinézve, látom minden olyan havas, jeges, tejfehér,
<br>Karácsonykor különösen fontos az étek, tojáshab is fehér.
<br>
<br>Jő már az újabb karácsony, szeretteink körében ünneplünk…
<br>Himbálóznak a gyertyafények, asztal terítve, van ételünk.
<br>Lesz, amikor a barátok és senki sem áll majd itt mellettünk?
<br>Karácsonyi asztalnál ne legyen üres hely, ilyen életünk.
<br>
<br>Zöld a karácsonyfa és színesek alatta a csomagok,
<br>Vacsoránál együtt ülünk, családtagok és a rokonok.
<br>A fenyőfánkon gyertya serceg, mi régimódiak vagyunk,
<br>Így esik jól az étel, szálkás hallal birkózunk, nyámnyogunk!
<br>
<br>Beszélgetünk közben ünnepről és összetartozásról,
<br>De fel lett tálalva, így tovább a harmadik fogásról…
<br>Ajándékot bontja, kiértékeli apraja és nagyja,
<br>Késő lett, jóllakottan, ajándékkal megy mindenki haza.
<br>
<br>Ajjaj, milyen küzdelemmel, fájdalommal teli volt az utam.
<br>Most védelmező a konyha tündére, arisztokratikusan.
<br>Mennem kell a jövőbe, az életben nincs már visszautam,
<br>A konyhában van kis maradék, de holnap befalom magam.
<br>
<br>Kicsiny szoba rejtek-szegletében szeretetláng tovább lobog…
<br>Konyhánk és a spejz mélyén, az éhezéstől a szemünk nem kopog…
<br>A kandallónk pattogó tüze csendjében, múltról elmélkedek…
<br>Konyha... mosatlanok halmozódva, elmosásban reménykednek…
<br>
<br>Adjunk hálát a Teremtőnek, hogy megértük ismét e napot…
<br>Legyünk hálás Teremtőnek, jóllakva láttuk lemenni napot…
<br>
<br>Vecsés, 2013. december 15. – Kustra Ferenc József
<br>

Értékelés 

