Ahogy a virradat fölém hasalt és beborított,
<br>Éreztem én, hogy egy jó és új napot kezdek legott.
<br>A bömbölő csend is segített és nagyon kacagott…
<br>*
<br>Fénytől lett hajnal,
<br>Csend lett a reggel ura.
<br>Új nap és remény.
<br>*
<br>Világosodik,
<br>És a Hold eltűnőben.
<br>Ásító reggel.
<br>*
<br>Mindenki felkel,
<br>Test után lélek ébred.
<br>Látszik, jó nap lesz…
<br>*
<br>Később a hajnalpirkadat a kertemet is meglátogatta,
<br>Nap sugarait örömömre, nekem oda is csalogatta…
<br>
<br>Kertem várja, napfényre vágyóan kikeletet,
<br>És ha megjön az aranyozott, lágy fénylehelet,
<br>Aranybársonyként körül ölelik a lelkemet.
<br>
<br>Madárdal kórus biz' hívja, mielőbb a napot,
<br>Hajnali szellő sodor, finom virágillatot.
<br>Napfény, akkor elhozod ide a jó meleget?
<br>Ez már bizony tavasz! Fáztunk mi már épp eleget…
<br>
<br>Minden oly' szép, minden jó és lám, öregszem, de még élek!
<br>Akkor nem én vagyok a testem börtönében a lélek?
<br>*
<br>Hajjaj,
<br>Motoszkál a hajnal…
<br>Ébredezik a fagyal…
<br>Kenyerem kenem vajjal…
<br>*
<br>Madarak csicseregve keltenek,
<br>Ennyi volt a hajnali, vak csendnek…
<br>Levelek sustorogva felelnek.
<br>*
<br>Te reggel is csak várj rám, óh, HAZÁM!
<br>Reggel is csak Te vagy az én HAZÁM!
<br>Én, reggel is itt leszek… új nappal, tovább megyek,
<br>Nap hajnali fényén lovagolva útra kelek…
<br>
<br>Annyit látok, hogy egy kis bokor ágán,
<br>Gyenge szélben hintázik egy kis madár,
<br>Nézek és látom, végtelen a határ…
<br>*
<br>Holdsugár adhat
<br>Életnek reménységet?
<br>Napkelte jöhet...
<br>
<br>Vecsés, 2015. április 10. – Kustra Ferenc József – versben, senrjúban, 10 szavasban.
<br>
Mondja a nóta: pálinka légy az enyém…
<br>Helyes, igyunk. Egy kupicával az enyém!
<br>
<br>Jó ez, ha nehéz az a gyomor, vagy mulatsz,
<br>De hálás dolog, ha józanságot mutatsz.
<br>
<br>Éhomra nem igyál többet, mint kupicát,
<br>Így még éld egy kicsit, józanok fázisát.
<br>
<br>Zsírosat ettél? Nyomjál le féldecit,
<br>Ez még nem sok, véredben még nem telít.
<br>
<br>Ha a társaságban nyakló nélkül iszod,
<br>Rád irányuló szitokcsapot kinyitod.
<br>
<br>Minek annyit inni, hogy berúgjál?
<br>Ne hagyd, ha valaki még rátukmál…
<br>
<br>Mulatni kell, de szépen, emberhez méltón,
<br>Ettől még ihatsz pálinkát, azt imádón.
<br>
<br>Gyógyszernek is jó, idd a felest, mint gyógyírt,
<br>De tartsd magad, ne legyen éjszakád átsírt…
<br>
<br>Vecsés, 2012. június 2. – Kustra Ferenc József- íródott: önéletrajzi írásként.
<br>
Mindenki „egyedül” van a Földön,
<br>De mindenki kap a Nap sugarából.
<br>Szónak ne legyen sírkertje az örömön,
<br>De mindenki kapjon hóra vert napsugárból.
<br>*
<br>Föld, mindenkié!
<br>Napsugár vetüljön szét.
<br>Óvás, közösen.
<br>
<br>Vecsés, 2014. április 9. – Kustra Ferenc József
<br>
(bokorrímes duó)
<br>Öregeknek a sorsa, hogy őszesé változik a haj,
<br>De a kezük sem a régi, ízületes és ez már baj.
<br>Az, hogy már állandóan bottal kell járni
<br>Egyenesen rossz, de igy könnyebb csoszogni…
<br>
<br>Olvasni sem megy már úgy, mint régen.
<br>A mennyezeti kis égő elég és tart féken.
<br>Az idő annyira eltelt… már nincs nagy szerelem,
<br>De nyugi, lelkemben még szeretlek kedvesem.
<br>*
<br>(leoninus)
<br>Szárazságban eltűnik a kis folyó, régi friss vize, már nem elfolyó.
<br>Fiatal katona sír a laktanyába, mert autó-elütött lett párja.
<br>Háborúban éheznek a gyerekek és nagyon csüggednek az emberek.
<br>Az árváknak magányosak az éjszakák, ó, de hosszúak az éjszakák.
<br>*
<br>(bokorrímes)
<br>Sok év eltelt a nyugdíjkor már beállt, de oly’ nehéz,
<br>Fáradt, remegő lábak, vala vitték a testet, mára nehéz.
<br>*
<br>(Senrjú csokor)
<br>Kevés a nyugdíj,
<br>Nem is telik már semmire.
<br>Kevés a nyugdíj…
<br>
<br>Kevés a nyugdíj,
<br>Ágy már magától recseg.
<br>Kevés a nyugdíj…
<br>
<br>Kevés a nyugdíj,
<br>Kevés a nyugdíj… bús élet?
<br>Kevés a nyugdíj…
<br>
<br>Kevés a nyugdíj,
<br>Hajfestésre sem telik.
<br>Kevés a nyugdíj…
<br>
<br>Kevés a nyugdíj,
<br>Gyógyvíz tán’ segítene.
<br>Kevés a nyugdíj…
<br>
<br>Kevés a nyugdíj,
<br>Várja idő leteltét…
<br>Kevés a nyugdíj!
<br>
<br>Vecsés, 2015. november 22. - Kustra Ferenc József- íródott alloiostrofikus versformában. Ezt a senrjút olvasni úgy kell, mint a 3 soros-zárttükröst. (1+2 & 2+3)
<br>
Látjuk a két háborút és -már majdnem- fölütötte a fejét az atomháborús világhelyzet… Óh, az kosok!
<br>
<br>(senrjú csokor, kétféle félhaiku láncban)
<br>Óriás kérdés
<br>Egyáltalán mi is ez?
<br>Tán’ álomvilág?
<br>
<br>És vajh’ mék’ bolygón?
<br>Valós világban ilyen?
<br>Tán’ álomvilág?
<br>
<br>Ígéret földje
<br>Ahol mindig minden zöld?
<br>Tán’ álomvilág?
<br>
<br>Sok álmodozó
<br>Volt, mindig van és lesz is…
<br>Álomvilágban?
<br>
<br>Sok álmodozó
<br>Többsége, amúgy buta…
<br>Képzelgéseik?
<br>
<br>Sok álmodozó
<br>Tudás nélküli főnök…
<br>Sőt, tudatlanok.
<br>***
<br>
<br>(limerik csokor)
<br>Mi magyarok itt élünk a Földön, de álmodozók nehezen tűrik, sőt ökörködőn.
<br>Mi nem akarunk mások felett uralkodni, harmadik világháború készül lenni?
<br>
<br>Ebbe benne van üveghegyeknél a vasorrú bába, ez olyan, mint dzsinnek országa…
<br>Ők azt állítják, hogy ott szépek az évszakok, mert neki igencsak sok az aranyok…
<br>A vasorrú bába meg a dzsinnek, megállás nélkül piszkálják a békéseket…
<br>Megüzenték a dzsinnek, ők a makik farkával verik a háborút, mert ők ilyenek…
<br>
<br>Mert segédjük van rendesen, aki meg majd’ mind hű cseléd… én is tudom majd’ vesztesen.
<br>A cselédségnek erős atom-öklendjük van és lehet, hogy nemcsak nagy pofájuk van.
<br>Cselédség élvezi {hogy a makiknak mekkora farkuk van…} dzsinnéknél fog tetszeni.
<br>
<br>A dzsinnek, a cselédség hiszi, hogy háborús nyertesek, mert az rájuk nem fog hatni…
<br>Ezek nem nézik meg, hogy a két atombomba, régebben mi kárt tett a japánokba.
<br>Azóta is vannak új fejlesztések, mik százszor nagyobbak… ezek aztán töltetek…
<br>
<br>Hamis reményekben a jövő áldását osszák, micsoda pazarságok eme bombák.
<br>Ez biztosan igy van, de kérem… ha bicikli szögbe megy, gumi durran? Hol a szemérem?
<br>
<br>Vecsés, 2024. május 5. -Kustra Ferenc József- íródott: helyzetjelentésként az emberiség atomháborúzást megkedvelt- világáról, történelmi hűséggel… senrjú csokorban (félhaiku láncban) és leoninus csokorban.
<br>

Értékelés 

