Mond, kérlek, láttál Te már meseszerűt, nagyon szépet?
<br>Láttál Te alkonyatkor a Balcsin aranyút fényet?
<br>Voltál-e részese, hogy a táj, netán a víz-felszín,
<br>Vérvörösre vált, ami természetes és nem külcsín.
<br>
<br>Láttad-e a déli-partról este a hegyek árnyékát?
<br>Láttad-e a vízből kiugró halak sziluett árnyát?
<br>Ültél-e már nádas szélén, hallgatni, nézni az esti csendet?
<br>Sétáltál-e már parton, mikor szembe kaptad a fergeteget?
<br>
<br>Utaztál-e már a Balcsira vonattal, parti síneken,
<br>És közben láttál mindenfélét, közeli, sávnyi vizeken?
<br>Érezted közben, hogy gyorsan javított a magyar lelkeden?
<br>
<br>Fiatalon, én is vonattal utaztam, és élveztem a látott csodákat,
<br>És, ahogy közeledtünk, izgultam, felismerem-e a tavaly látottakat…
<br>Ötven éve persze, még nem volt sok változás, mindig megkaptam… vágyottakat.
<br>
<br>A vízben strandolni az maga a nagy csoda!
<br>Úgy érzed a világ, bekísért téged oda…
<br>Ott bent, ember lelke örül, ez nem uszoda...
<br>
<br>Ültél-e már csak úgy a parton,
<br>Egy mólón korhadó, fa-padon?
<br>Vagy ültél a vízparti köveken,
<br>Hosszú, vízbe belógó köpenyben…?
<br>
<br>A móló szélén ülök, gidres-gödrös hullámok arcomra vetítik a fényt,
<br>Az arcom a fénytől vörös lesz és kiváltja a hazaszeretet kezdeményt…
<br>
<br>Mit nekem az Égei tenger, vagy a messzi Nagy Tavak!
<br>Mikor barátaim a hazai, Balatoni halak.
<br>Meg a halakat evő, sirály nevezetű madarak.
<br>
<br>Voltál-e már ott hajnalban, amikor még üres volt a móló?
<br>Mikor még zárva a pénztár és még nem indul ma sétahajó?
<br>
<br>Labdáztál-e már a vízben egy jó társasággal,
<br>Közben nagyon fröcsköltétek egymást, barátsággal?
<br>
<br>Voltál-e a parton, amikor eső volt, az idő szeles kissé,
<br>És egy pillanat múlva, veszett vihar, áldozatait keresé?
<br>Ettél-e már friss, nagyon forró lángost, ott a parton,
<br>És kóstoltad-e baracklekvárral, nem finomkodón?
<br>
<br>Nyaltál-e már fagyit, ruhádra cseppentve, a parton ülve,
<br>Úgy, hogy közben bambultál, nézted a nagy vizet elmerengve?
<br>Közben nézed tele kompot, ahogy elúszott, kisebbedve?
<br>
<br>Vágysz-e a télben arra, hogy nyáron nyaralni mész a Balcsira?
<br>Igaz, hogy ez összejön-e, annak csak jó Isten a tudója…
<br>
<br>Azért, javasolom, ha teheted, egyszer nézd meg télen is,
<br>Mikor minden fehér, hó és jég! Az élményed nagy lesz, csakis…
<br>Én, ha most tehetném, letenném a pennám és mennék máris…
<br>
<br>Balaton a magyaroké, én is magyar vagyok, ezért enyém is!
<br>Büszke vagyok rá, mert együtt vagyunk magyarok a Balatonnal is.
<br>Régen, egy barom le akarta csapolni… lehetne, szántóföld is…
<br>
<br>Vecsés, 2015. szeptember 2. - Kustra Ferenc József
<br>
(3 soros-zárttükrös)
<br>Nekem pennám az ecsetem,
<br>Szavakat gondosan festem…
<br>Nekem pennám az ecsetem.)
<br>
<br>(HIAQ trió, félhaiku lánc formátumban))
<br>Én vagyok a művész,
<br>Versem lehet vigasztalás…
<br>Látható eredmény…
<br>
<br>Az én művem készült
<br>Papíron… bottal homokon!
<br>Látható eredmény.
<br>
<br>Elevenűlnek a
<br>Gondolataim! Fölélednek…
<br>Még közvetínek is.
<br>
<br>(HIAQ)
<br>Már megnyugodhattok
<br>Szép lékekkel írtam Nektek…
<br>Nézd, mint a fénysugárt!
<br>
<br>Vecsés, 2022. november 5. – Kustra Ferenc József
<br>
Egy árnyék rop táncot a falamon, lehet, hogy nőalak?
<br>Álmodozom és ezek a már vakolatomlós falak?
<br>
<br>Gyors vagy lassú tánctól mi függ? Remény már elveszett?
<br>Fali táncjáték látszat, málladó falak helyett?
<br>
<br>Ha majd az utolsó falevél lehull,
<br>Családnak mi adsz enni, vacsorául?
<br>Ha a satnya élet szálló porba vész,
<br>Bánhatunk mi bármit, ha már elenyész.
<br>Kesereghetünk múltunk elpazarolt életén,
<br>Bánhatjuk mit nem tettünk és az élet véget ér.
<br>
<br>Dolgos kezedet nézheted, mely talán a bűntől égett!
<br>Eltávozó lelked lehet, hogy nem találja a Mennyet?
<br>
<br>Ha megy az úton az ember, árnyékot vet magának,
<br>És ezzel neki kell megbirkóznia és nem másnak.
<br>Megy az úton az ember, talán míg fel nem adja?
<br>Aztán ha kifullad, leáll, lepihen, feladja?
<br>
<br>Az éj most leszáll, világtalan.
<br>Én lankadt vagyok, álomtalan,
<br>A csendben, hogy álcáztad az intést, a halál szavát?
<br>Álca alatt tudtad már, nem érsz meg több, más éjszakát?
<br>
<br>Olyan nehéz az élet, ha sok benne a részed...
<br>Gondold végig, sok semmi miért történik véled?
<br>
<br>Elvesztünk valamit, miközben csak előre megyünk,
<br>Lehet, hogy fáj, bánkódunk! De hiszen még tovább élünk.
<br>Életben árnyéktól ne bánkódj, mindenhez erő kell
<br>És, hogy legyőzd az árnyékodat, ahhoz bátorság kell,
<br>Mely van mindenkiben
<br>Vagy nincs is senkiben?
<br>
<br>Persze néha elkalandozik a figyelmünk,
<br>De közben haladunk és nem állunk meg, megyünk…
<br>
<br>Mert árnyékod van, haladj, nem kéne feladni,
<br>Életutadon bátran kell tovább haladni…
<br>
<br>Vecsés, 2013. december 20. - Kustra Ferenc József
<br>
Kárpátok aranyló lábánál<br>A nap lemenőben<br>Érces harangszó rezdül<br>A páradús levegőben<br>Aztán...<br>Szétcsorgott szürke csöndbe<br>Olvadnak a fények<br>Duruzsolva mormolgatnak<br>Imát a bölcs vének. <br>Pillanatra...<br>Rezdületlen levelek közt<br>Még átsiklik a fény<br>Megfesti az eget<br>A kárpátok tövén<br>Halkan...<br>Szuszog a föld lassan<br>Nyirkos lehelletét ontja <br>Az elnyúló árnyék meglapul<br>Az est halkuló varázsát oltja<br>A sötétben...<br>Még a szél is ásít<br>Elcsendesül mára<br>Letelepszik ott távol<br>A kárpátok csúcsára.<br>Az éj közeleg ciripelve<br>Lábnyoma a fűben<br>Sorra gyúlnak a csillagok<br>Fenn távol az űrben<br>Kárpátok lábánál<br>Már álmodik a hajnal fénye<br>Reménybe kapaszkodott<br>A bizakodók esélye<br>Majd a holnap...<br>Küszöbén a reggel <br>Ismét felkel<br>....s a kárpátok csúcsa<br>Olyan lesz mint egyszer!
Úgy megy ez az autó<br>Mint egy kehes póniló<br>Füstöl prüszköl sokat köhög<br>Éppen hogy csak el-el döcög<br><br>Ahány kerék annyi féle<br>Inog billeg a hátsó vége<br>Földig lóg az eleje<br>olykor olykor túr vele<br><br>Megkopott a festék rajta<br>Hiányzik az ablaka<br>Boci szerű tarka barka<br>Mind az összes oldala<br><br>Kórmányát csak fél szög tartja<br>Csupa lyuk az alja<br>Rég letörött négy ajtaja<br>De ott fityeg a zárja<br><br>A lámpája hunyorgatva <br>Elpislákol néha<br>De a duda rezes hangja <br>Bizony sajnos néma<br><br>Paripa mód nem száguld <br>Ez az ósdi járgány<br>De veled együtt roboghat <br>A képzelet szárnyán<br><br>Fasámli az üllés helyén<br>Egész pompás holmi<br>Hogyha megáll gyere pajtás<br>Az autót tolni

Értékelés 

